Google+ Riddick's Realm: Jiří W. Procházka: Hvězdní honáci

05 augusta 2015

Jiří W. Procházka: Hvězdní honáciSpace western so všetkým, čo má byť.
Nechýba mu poriadny vesmír, hrdinskí kovbojovia ani boj dobra so zlom.
Hviezdni... hmm, pastieri, sú špeciálna skupina ľudí, ktorých profesiou je pasenie stád multidimenzionálnych kráv.
Takzvaná Veľká päťka, veteráni pasenia, začali s tým, že niekto z nich vymyslel hypernautický pohon, ktorý zase umožnil objav gigantických vesmírnych bytostí prezývaných kravy.

A keďže piati statoční boli poctiví a múdri chlapi, uvedomili si, že s kravami sa dá žiť v obojstranne prospešnej symbióze. Starostlivosť o blaho stád a obrana pred vesmírnymi dravcami výmenou za hyperpriestorovú hromadnú dopravu v útrobách kravích tiel, ktorá odštartovala rýchlu kolonizáciu aj veľmi vzialených planét ľuďmi.

Hvězdní honáci sú v očiach bežných občanov galaxie popkultúrne ikony a kravy zase symboly prosperity a dobra. Tri planéty, ktoré pravidelne navštevujú, lebo sa na ne chodia liahnuť a kŕmiť teľatá a na tretej sa v jazerách kúpu (zranené) kravy, sú chránené osobitnou legislatívou. Volajú sa Shell (Skořápka), Fountain (Studánka) a Lake (Jezírko).

Avšak každé vznešené dobro priam magicky priťahuje zlo. Nezištní a dobrosrdeční honáci majú úhlavného nepriateľa v kniežati Georgijovi Kuzněcowovi, zakladateľovi a veľkoriaditeľovi spoločnosti, ktorá je tak strašne naduto dôležitá, že si ani nemusela vymýšľať značku a pomenovala sa jednoducho Company.

Pastieri vesmírneho dobytka Kuzněcowovi ležia v žalúdku, lebo majú monopol na rýchlu medzihviezdnu dopravu pomocou kráv. Urobí všetko pre to, aby ich zničil, zdiskreditoval, pozabíjal... akýmkoľvek spôsobom ich vyradil z hry, aj za pomoci výdatnej mediálnej a politickej masáže. Ovláda však aj armádu kyberneticky vylepšených špeciálnych jednotiek.
Ak mu aj honáci svojou šikovnosťou (za cenu obetí) dočasne prekazia plány, bude to skúšať znova a znova. Samozrejme s použitím podlých trikov a s obrovskou prevahou zbraní.

Tri nadväzujúce epizódy románu sú venované trom neľútostným útokom Kuzněcowa na Honákov a Kravie planéty.

Dej fičí ako na húsenkovej dráhe - keď je kľud, príde problém, honáci sa z neho vylížu a vzápätí sa zjaví ešte horší a niekto príde o kožu...

♪♫♪♫♪♫

Neoddeliteľnou súčasťou Hvězdných honáků sú popkultúrne odkazy na legendárne sci-fi romány a (prevažne) filmové westerny. Je ich tam toľko, že by asi bolo jednoduchšie zistiť, ktorú klasiku JWP vynechal :-) Či sú to mená postáv, akčné scény, rekvizity, názvy planét a čo ja viem, čo ešte... takmer neustále čitateľ naráža na priame odkazy i parafrázy. Je to milé a zábavné. A to som určite mnohé ani nerozlúštila. Vidno, že autor sa vyslovene pohral s textom, a že ho vkladanie týchto "veľkonočných vajíčok" do príbehu mimoriadne tešilo.

♫♪♫♪♫♪♫♪

Audioknihu načítal skúsený český herec Jiří Klem a bola to skvelá voľba. Hlboký tón jeho hlasu aj dramatizovaný prednes výborne ladia s obsahom i celkovou atmosférou diela, ktoré je v podstate akčno-seriózne-komediálnou poctou dvom evidentne milovaným žánrom Jiřího Walkera Procházku - vedeckej fantastike a westernu.
Jediným malým nedostatkom pána Klema sú občasné problémy s anglickou výslovnosťou, na ktoré ho bohužiaľ nikto neupozornil. Skomolil asi 2-3 slová, no najsrandovnejšie a zároveň najnešťastnejšie bolo, že z Old bearhanda, čiže Starej medvedej ruky, urobil ruku pivovú :-D

Počúvalo sa mi dobre, príbehy boli napínavé, a hoci sa mi charakteristické zveličovanie a typicky westernová čiernobielosť súperiacich strán po čase prejedli, vedela som, že ide o jasný autorský zámer. Tak či onak, Hvězdní honáci zostávajú jedným z najobľúbenejších kníh Procházkových čitateľov. Ak teda chcete spoznať kultové dielo kultového českého sci-fi spisovateľa, túto audio verziu vrelo odporúčam.

Navyše ju vydal vo vlastnom vydavateľstve audiokníh, Walker a Volf, ktoré prináša na trh žánrovo príbuzné populárne tituly, ktoré tiež stoja za povšimnutie (napríklad Asfalt Štěpána Kopřivu alebo detektívka Mrtvá šelma, ktorá sa rýchlo stala bestsellerom - už som ju začala počúvať + mnoho ďalších :-).


Jiří W. Procházka: Hvězdní honáci (Walker a Volf, 2014) 

Súvisiace:
Štepán Kopřiva: Asfalt I (recenzia)
Štepán Kopřiva: Asfalt I (ukážka)
Štepán Kopřiva: Asfalt II (ukážka)
vydavateľstvo Walker a Volf

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zanechajte komentár, ak sa vám ráči. Budem rada a takmer určite odpoviem. Ak ste slušní a zvládnete to, podpíšte sa svojim cteným menom či obľúbenou prezývkou ;-)

UPOZORNENIE! Blogger má niekedy s pridávaním komentárov problémy. Ak nepatríte medzi šťastlivcov, prispievajte anonymne a podpíšte sa. Tí, ktorí sa spoliehate na prihlásenie cez Google účet, si pre istotu každý komentár dočasne skopírujte (ako ja;-).