Google+ Riddick's Realm: Desať rokov s publicistikou

02 augusta 2015

Desať rokov s publicistikou
Dnes je to presne 10 rokov,
odkedy mi vyšla prvá knižná recenzia :-)
Trošku histórieNa písanie ma nalákal Ivan Kučera alias "tron", známy ako filmový recenzent a autor hororov. Nespomínam si na detaily, no oslovil ma cez správy na ČSFD.
Navrhol, či by som nechcela písať knižné recenzie pre e-zin Prameň. Keď som sa ešte ostýchavo pýtala, odkiaľ prišiel na to, že to dokážem, odpovedal mi niečo v zmysle "a prečo by si to nedokázala?"
Z nejakého dôvodu sa rozhodol, že práve ja tie knižné recenzie budem písať... a odvtedy to robím.
Dodnes som mu vďačná za nový koníček, ktorý ma stále baví (hoci energie i nápadov s vekom ubúda :-).

Tou prvou recenziou bol nadšený článok o trilógii plnej humoru od Toma Sharpea, u nás stále málo známeho autora. Na Prameni je ešte bez odsekov i formátovania a s malým písmenom v slove Angličania, ale odvtedy som ho zrecyklovala, a v krajšej podobe je aj na tomto blogu v rubrike z archívu, v ktorej dodatočne uverejňujem staršie texty vzniknuvšie pred érou RR :-)

Necelý rok som pokračovala v prispievaní na Prameň a potom som v auguste 2006 založila svoj prvý blog na SME.
Tam som vydržala ďalšie tri roky, napísala takmer 200 článkov o knihách, fantastike (najväčším úspechom boli Dialógy o fantastike, ktoré preberala aj oficiálna rubrika Kultúra) a občas aj niečom inom - kým som sa po konflikte s vedením nerozhodla odísť na inú blogosféru, kde žiadni šéfovia neexistujú a budem adminom len sama sebe.
Tak vznikol v apríli 2009 Riddick's Realm.

Ten sa už blíži k počtu 400 zverejnených textov, ale keďže konzumovanie i následné odporúčanie (či kritizovanie) kníh je nikdy nekončiaci proces, hádam mi to ešte nejaký čas vydrží :-)

Dočítania a dopísania, priatelia!

Súvisiace:
rubrika z archívu
Tom Sharpe: Zachráň sa, kto môžeš!
veľmi pozvoľna pokračujúce Dialógy o fantastike

9 komentárov:

 1. Šikovná si len dať ďalej a hurá do ďalšej desiatky. Mňa doteraz ani jedna Tvoja recenzia nenudial a vrelo ich odporúčam na najznámejšej sociálnej sieti lebo majú hĺbku aj humor. Najviac ma baví kritika prekladu je taká krutoprísna, ale stále ľudská, že by sa aj vyštudovaní kritici od Teba učiť mohli lebo oni často radi zabúdajú, že píšu pre ľudí čitateľov z ulice.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem veľmi pekne za milé slová a obrovskú pochvalu, veľmi si to cením :-)

   Odstrániť
 2. Blahoželám k významnému jubileu. A želám prílev nových nápadov a síl. I keď z vlastných skúseností pri podobných koníčkoch môžem povedať, že to pôjde už len dolu vodou. :-) No nič, trocha pesimizmu. :-)

  P.S.: Dobre, že si nalinkovala tie Dialógy o fantastike. Teraz večer som sa do nich začítala. Doteraz mi nejako unikali. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne a dúfam, že Dialógy sa ti budú dobre čítať :-)

   Odstrániť
 3. Blahoželám!
  Všimol som si, ako Ťa pred niekoľkými rokmi vyštvali admini zo zasľúbeného raja na sme.
  Tu zaiste nemáš toľko lúp cenzorov nad plecom.
  Zato ale komunikovať s Tebou a diskutovať smú iba členovia g+?

  Ako to bolo vtedy vlastne s tými SMEnármi, ozaj zaspali na vavrínoch a či sa k nim dostali už v stave spánku hlbokého, výdatného?
  Po odstupe času máš určite objektívny pohľad na sme.

  p.s.
  Vkladám sem tento text už takmer hodinu, včera, založil som si teda účet na g+ a toto je môj posledný pokus, deň po. (Mám výdrž, nie?!

  Ján Pintér

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za blahoprianie :-)

   Neviem o tom, že by mohli diskutovať len G+kári... veď komentovať sa dá aj anonymne bez prihlásenia (dokonca k tomu nabádam v inštrukciách tuto pod komentármi). Veľmi často napíše anonym, ktorý sa aj podpísať zabudne. No keď si si ten účet už založil... :-)


   K tomu ostatnému sa vyjadrím neskôr, musím nad tým porozmýšľať :-) (a čo vlastne znamená, či zaspali na vavrínoch?

   Odstrániť
 4. Čo dokážu vavrímy

  Rádo sa stalo.

  ...a vavríny. Kto nemiluje stupne víťazov, aspoň tie prvé schodíky dolu?
  Mohla to byť jedna z príčin, prečo sa admini vtedy tak správali k robotníkom, roľníkom a pracujúcej inteligencii.
  Zdá sa, akoby na "sme" postupom času ubúdalo kvality, s čím za Tvojej éry asi nerátali.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Všetko najlepšie do ďalšieho desaťročia tvojej tvorby a postrehov. :-)

  OdpovedaťOdstrániť

Zanechajte komentár, ak sa vám ráči. Budem rada a takmer určite odpoviem. Ak ste slušní a zvládnete to, podpíšte sa svojim cteným menom či obľúbenou prezývkou ;-)

UPOZORNENIE! Blogger má niekedy s pridávaním komentárov problémy. Ak nepatríte medzi šťastlivcov, prispievajte anonymne a podpíšte sa. Tí, ktorí sa spoliehate na prihlásenie cez Google účet, si pre istotu každý komentár dočasne skopírujte (ako ja;-).