Google+ Riddick's Realm: Komiksy sú nebezpečné!

31 decembra 2011

Komiksy sú nebezpečné!

Silvester je v médiách niečo ako druhý prvý apríl. V televíziách sa striedajú zábavné programy s pozitívnymi správami a zbierkou pokazených záberov. Sociálne i mobilné siete pukajú vo švíkoch od návalu péefiek a medzi blogermi je asi tiež málo takých, čo by práve v posledný deň roka chceli prorokovať zánik sveta alebo ohlasovať efektnú samovraždu.

Ja som si pre vás pripravila jednu ľahkú, polo-serióznu lahôdku, ktorá vás dúfam rozveselí. Ako vo väčšine prípadov, budete si ju musieť prečítať.


Pred pár dňami som vyhrabala z archívu "rôzne, hlavne lacno" nadobudnutých kníh Slovník literárnovedných termínov od zostavovateľov Timofejeva a Turajeva. Pôvodne vyšiel v Moskve v roku 1974, u nás ho vydali o 7 rokov neskôr v Slovenskom spisovateľovi.
Napriek tomu, že je starší ako ja, podľa googlu sa zdá, že je stále využívaným zdrojom literárnovednej terminológie, zvlášť asi pre laikov, ktorí v mestskej knižnici nič novšie (a menej sovietske) nenašli.Ako už krajina pôvodu a obdobie vzniku napovedá, nie je v slovníku núdza o vyjadrenia ovplyvnené vtedajšou vládnucou ideológiou. Občas to v mladšom čitateľovi vyvoláva zmätok pri interpretácii socialistickej optiky vzhľadom na skutočnosť... väčšinou sa to dá ignorovať a použiť neutrálne informácie a fakty... a niekedy je to vyslovene komické.

Preto som sa rozhodla použiť ako ukážku heslo COMICS. Dnes tomu hovoríme komiks, v plnej šírke to dorazilo aj do východnej Európy a určite to samo o sebe z poslušného chlapčeka neurobí vraha a úchyláka, ako sa museli domnievať sovietski rodičia.
Heslo odcitujem celé, aby ste mohli podľa ľubovôle posúdiť a komentovať nielen jeho ideologickú, ale aj teoretickú časť.
Prípadne vysloviť názor na opodstatnenosť obáv socialistického človeka z narušenia detí komiksami ;-)

comics (angl. comics, plurál od comic - komický, humoristický, smiešny) - seriál pútavých obrázkov (čierno-bielych alebo farebných), rozmiestnených v prísnej následnosti, s minimálnym textom, zvyčajne dialogizovaným, uverejňovaný často na pokračovanie. Fabula comicsu je čírym aritmetickým súčtom udalostí. Motivácia konania postáv je veľmi formálna.
Comics existuje viac ako sedem desaťročí. Vznikol v USA r. 1892 v nedeľných vydaniach novín Examinair [správne Examiner, pozn. ed.] (San Francisco) v období ostro sa zostrujúceho boja medzi novinovými monopolmi s cieľom získať čitateľov na svoju stranu. Roku 1908 Fisher vo svojom seriáli Matt a Jeff zlúčil všetky tri prvky comicsu - nemenný hrdina, reprodukovanie príbehu v obrázkoch, text - a dal im formu, akú má comics na stránkach súčasných novín. V comicsoch z konca dvadsiatych a začiatku tridsiatych rokov možno vidieť prosté, dakedy naivné zobrazenie konfliktov medzi človekom a spoločnosťou. Po kríze v r. 1929-30 dostáva comics čisto zábavný charakter. V súčasnosti comics naširoko využíva americká propagandistická mašinéria, propaguje sadizmus a sex, roznecuje rasovú nevraživosť k mnohým národom sveta. Obrovské náklady zborníkov comicsov urobili ho jedným zo základných druhov americkej publikačnej produkcie. Anglicko, Francúzsko, Kanada, Švédsko, Holandsko, Taliansko, Belgicko a západné Nemecko obmedzujú import amerických comicsov. Zvlášť silne ovplyvňuje comics psychiku detí. V USA okolo 90% detí vo veku od 8-13 rokov pravidelne číta comicsy. Bádatelia sú nútení priznať súvislosť medzi stúpajúcou detskou kriminalitou a mnohomiliónovými nákladmi comicsov.
Od r. 1911 v USA vychádzajú comicsy ako stĺpce publikované v novinách vo všedné dni i ako prílohy k nedeľným vydaniam a taktiež ako zvláštne publikácie (knihy comicsov). Základná tematika comicsov: komické príhody zvierat; komickí hrdinovia (Matt a Jeff a iní); ďalej comicsy venované "divokému Západu" (westerny); príbehy populárnych hrdinov z filmov (Bob Hope); comicsy pre dospievajúcich a mládež; neuveriteľné dobrodružstvá Supermana; patria sem aj fantastické dobrodružstvá v džungli, pseudovedecké comicsy, detektívne comicsy, vojenské comicsy, v ktorých sa hovorí o hrdinstvách vojakov v druhej svetovej vojne, comicsy hrôz a zhločinov, tzv. "klasické" comicsy s veľmi zhusteným reprodukovaním Shakespearových hier, Dickensových románov a diel amerických spisovateľov. Celý rad amerických kritikov a bádateľov má negatívny postoj voči comicsu, najmä voči hororovým comicsom, kritizujú ich za veľmi nízky obsah a neuspokojivú formu a zdôrazňujú negatívny vplyv comicsu na psychický vývin detí i dospelých.
Pokroková zahraničná periodická tlač využíva formu comicsu tak, že systematicky publikuje ilustrované skrátené texty diel klasických spisovateľov i príbehy komických postáv.

Koniec citátu
Autorom tohto výkladu termínu je podľa skratky A. Golovenčenko

Súvisiace:
Komiks nemusí byť o superhrdinoch
Adrian Tomine: Letní blondýnka
90 klasických knih pro lidi v kalupu
99 klasických filmů pro lidi v kalupu
Stý film pre ľudí, ktorí sa ponáhľajú (môj vlastný komiks;-)

12 komentárov:

 1. za toto ma tu asi pozujete, ale...

  osobne som komiksy povazovala vzdy za nizky zaner. kym som necitala sandmana. odvtedy uznavam, ze existuju vynimky :D.
  ale asi navzdy sa mi komiksy budu spajat so starym serialom batman a s filmami o supermanovi, ktore, nehnevajte sa na mna (alebo sa kludne hnevajte), su podla mna priserne slaboduche.

  alebo mozno som tak blba, ze som nepochopila ich hlboke posolstvo }:-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je neuveriteľné !! Stále si predstavujem, ako mi Dr. Adeleke priniesol môjho manžela späť za 48 hodín. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom tohto e-mailu: aoba5019@gmail.com alebo Whatsapp +27740386124... Nikto ma nikdy nemohol presvedčiť, že existuje skutočné kúzlo, ktoré naozaj funguje. Moje meno je Anita Mur Adela Matúš z Nitry, Slovensko. Keď som sa spojil s doktorom Adelekeom kvôli láskavému kúzlu pre mňa a môjho manžela, aby sa vrátili spolu, ktorí povedali, že so mnou nemá nič spoločné, ale dnes som rád, žemúťť mááá late. pretože som teraz spokojný s manželom. Každému, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Dr. Adeleke tiež ponúknuť akékoľvek druhy pomoci, ako napríklad Zmierenie manželstva a vzťahov, Súdne prípady, Kúzla tehotenstva, Duchovná ochrana a ďalšie.

   Odstrániť
 2. Tie príbehy nie sú slaboduché, oni sú cieleným útokom na psychiku detí americkou propagandistickou mašinériou. Teda vlastne... sú slaboduché :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Anorwen, ja ťa nepožujem :-D O amerických komiksoch som tiež dlho hovorila doslova s pohŕdaním. A obávam sa, že tie klasické staré, plné superhrdinov a šablónovitých príbehov by som stále nedokázala stráviť. Ale záleží aj na tom, čo konkrétne.
  Napr. filmové adaptácie komiksov sa mi niektoré páčia, niektoré nie. Napríklad sa mi hnusí znásilňovanie starej mytológie, ktoré mi krásne predviedli v Thorovi. Možno by som ho aj odpustila, veď spojenie starých mýtov a sci-fi nemusí byť v zásade zlé, ale ten film bol celý taký strašne hlúpy, že neodpustím.
  V detstve som jedno leto doslova prežila so špeciálnym komiksovým číslom tuším časopisu Kamarát. Neviem už presne, bol to proste hrubý časák plný komiksov a bol super. Škoda, že mi niekam zmizol.
  Na hodinách ruštiny som sa najviac tešila, kedy príde nové číslo Ogoňoku, lebo v ňom bol na zadnej strane sci-fi komiks z podmorského sveta. Ten bol parádny, akurát záver ma tuším trochu sklamal. Raz som si kúpila aj jedno číslo Disney komiksov, lebo som mala rada Ducktales - ale tieto knižočky boli hrozne drahé.
  V posledných rokoch som skúsila moderné komiksy, ktoré so superhrdinami nemajú nič spoločné, stále ma baví ich objavovať (v poslednej objednávke z Lacných kníh mám tuším 3 komiksové knihy, akurát to nechodí, stále nechodí...). To už možno zabrusujem do žánru nazvaného "grafický román", ale osobne to príliš nerozlišujem.
  Jednoducho je to ako žáner pre mňa lákavé a odrádzajú ma iba vysoké ceny. Preto hľadám skôr tie z LK, keď sú za pár euro. Tam si trúfnem experimentovať a kúpim si to proste kvôli novej skúsenosti :-)
  Som veľmi rada, že sa zapájate, ale ak dám bokom ten "pokleslý žáner", najzábavnejšie sa mi zdajú časti, ktoré som vyznačila tučným písmom. Myslím, že paranoja, predsudky a hlavne ideológia zohrali rolu vo výklade.
  Okrem toho netreba zabúdať, že aj za socíku u nás komiksy domácej či ruskej proveniencie BOLI. Akurát tie asi nešírili rasovú neznášanlivosť, sadizmus a sex ;-D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja som dnes zase natrafila vraj na Sybilinu veštbu na rok 2012. No a tiež sa ľudia chytili. Len tak uvažujem, že keby to mala naozaj poctivo zapisovať v tej dobe rok po roku na zvitky, asi by sme mali z toho dnes leporelo hodné zápisu do Guinesovej knihy rekordov. Alebo žeby komiks na pokračovanie? ;-) Nebolo vtedy obrázkové písmo?

  OdpovedaťOdstrániť
 5. MILUJEM KOMIXY!!! Mam rada komixove nasilie, brutalitu i pornografiu. Uz ako dieta som ich zboznovala. A ked vyrastie, budem take kreslit.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Komiks sice nevyhladavam, ale mam par veci doma. Teda nevyhladavam az na jednu zelenu, ninja vynimku, ale... :) Okrem toho mi nikdy nevadil, a to je mozno tym, ze mam zrejme velmi rad brak, a rozne fantasy klise a podobne veci. Kto vie? Ale ked to tak citam, napada mi este cosi...spravim v tych zvyraznenych citatoch malu zmenu...:

  "V súčasnosti videohry propagujú sadizmus a sex, roznecujú rasovú nevraživosť k mnohým národom sveta...

  ...Zvlášť silne ovplyvňujú videohry psychiku detí... Bádatelia sú nútení priznať súvislosť medzi stúpajúcou detskou kriminalitou a mnohomiliónovými predajmi videohier..."

  Pardon, ale nepomohol som si, prastilo ma to rovno do mozgovne :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. áno, v Kamaráte boli skvelé komiksy..napríklad ten o Fantomasovi..netrpezlivo som čakal na každé nové vydanie Kamaráta..(bože, to už je snáď nejakých 30 rokov:))
  Laco B.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Laco, ani nevrav, to sme už takí starí? :-D

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Poriadne starý článok, no pobavil. :-) Takéto (kedysi) seriózne publikácie faktu oháňajúce sa klišé frázami typu "vrahovia z Volstrítu" ma vždy dokážu rozosmiať (a niekedy aj rozladiť). Propaganda a predsudky sú smutná vec, najmä ak je niekto presvedčený o vlastnej nadradenosti nad tými, ktorých ohovára alebo z kadečoho obviňuje.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. To je neuveriteľné !! Stále si predstavujem, ako mi Dr. Adeleke priniesol môjho manžela späť za 48 hodín. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom tohto e-mailu: aoba5019@gmail.com alebo Whatsapp +27740386124... Nikto ma nikdy nemohol presvedčiť, že existuje skutočné kúzlo, ktoré naozaj funguje. Moje meno je Anita Mur Adela Matúš z Nitry, Slovensko. Keď som sa spojil s doktorom Adelekeom kvôli láskavému kúzlu pre mňa a môjho manžela, aby sa vrátili spolu, ktorí povedali, že so mnou nemá nič spoločné, ale dnes som rád, žemúťť mááá late. pretože som teraz spokojný s manželom. Každému, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Dr. Adeleke tiež ponúknuť akékoľvek druhy pomoci, ako napríklad Zmierenie manželstva a vzťahov, Súdne prípady, Kúzla tehotenstva, Duchovná ochrana a ďalšie.

  OdpovedaťOdstrániť

Zanechajte komentár, ak sa vám ráči. Budem rada a takmer určite odpoviem. Ak ste slušní a zvládnete to, podpíšte sa svojim cteným menom či obľúbenou prezývkou ;-)

UPOZORNENIE! Blogger má niekedy s pridávaním komentárov problémy. Ak nepatríte medzi šťastlivcov, prispievajte anonymne a podpíšte sa. Tí, ktorí sa spoliehate na prihlásenie cez Google účet, si pre istotu každý komentár dočasne skopírujte (ako ja;-).