Google+ Riddick's Realm: novembra 2010

30 novembra 2010

V každej z nás je kúsok Cicušky

alebo "láska je síce pekná vec, ale byť milenkou bohatého chlapa je pre život užitočnejšie"

Tak trochu o knihe, tak trochu o názoroch, živote... a krutých pravdách. Napoly žartom a napoly vážne.

25 novembra 2010

Zachráň sa kto môžeš!


trilógia o Henry Wiltovi = uragán zábavy!

Aby ste si naplno vychutnali knihy o Henry Wiltovi, je dobré zaobstarať si všetky tri časti. Jedna vám iste stačiť nebude a po malej pauze budete chcieť viac...

18 novembra 2010

Kate Mossová: Zimní duchovia

Informácia pre tých, ktorým názvy románov Labyrint alebo Hrobka nič nehovoria - táto Kate má v originále priezvisko Mosse a nemá nič spoločné s anorektickou modelkou. V prípade mladšej generácie je vysoko pravdepodobné, že takéto nežiadúce asociácie vôbec nevznikajú, lebo modelka je dávno za zenitom (už neprodukuje škandály), zato spisovateľka zažíva zlaté časy.

U nás prechyľovaná Kate Mossová si získala pozornosť dobrodružnými fantasy románmi pre mládež Labyrint (2005, slov. 2006) a Hrobka (2007, slov. 2008). Oba sa stali medzinárodnými bestsellermi. V októbri 2009 nasledoval zatiaľ posledný titul, Zimní duchovia. Verní čitatelia sa môžu tešiť na Citadelu, záverečnú časť Languedockej trilógie, plánovanú na september 2011.

15 novembra 2010

Linda Ronstadtová a vykúpenie z väznice Shawshank


Ten príbeh poznajú milióny divákov po celom svete.
Andy Dufresne bol obvinený z dvojnásobnej vraždy svojej manželky a jej milenca, ktorú nespáchal, lenže všetky dôkazy svedčili proti nemu. Doživotný trest si odpykáva vo väznici Shawshank, a po dvadsiatich siedmych rokoch sa mu podarí prekopať na slobodu pomocou geologického kladivka a plagátu Rity Hayworthovej, ktorý zakrýva dieru v stene.

Táto recenzia však nebude o slávnom filme, ale o jeho literárnej predlohe a ešte viac o českej audioknihe, ktorá vyšla vo vydavateľstve Tympanum.

08 novembra 2010

S mágiou storočiami (4. časť)

Moderná mágia a Aleister Crowley

Výstrelky 18. storočia sú ešte bláznivejšie, než kedy bola alchýmia. Tá sa aspoň vydávala za múdrosť vekov a mágiu považovala (okrem iného) za cestu k sebazdokonaľovaniu.
Kdežto báchorky slobodomurárov, rozekruciánov a okultistov ako Cagliostro a ďalší znejú skôr ako nevydarený žart. Sú natoľko fantazmagorické, že museli vyvolávať úškrn na tvári mnohých súčasníkov, ktorým nechýbala štipka zdravého rozumu a kritiky. Možno je rozdiel aj v tom, že alchýmia hľadala senzácie v duchovno-prírodných zákonoch vesmíru, ovládaní démonov a podobných rekvizít, no okultisti urobili senzáciu zo seba.

04 novembra 2010

S mágiou storočiami (3. časť)

Obrodenie mágie

Pokračovanie druhej časti

Krásnou ukážkou ľudskej neznášanlivosti boli v 16. storočí spory medzi katolíkmi a prostestantmi o tom, kto je ten zlý a hlúpy. Keďže sme v období honu na bosorky (historického aj metaforického), kameňom sváru bolo čarodejníctvo.

03 novembra 2010

Dajte mi reláciu v rádiu!

(alebo malé prerušenie cyklu esejí o mágii kvôli autorskému tlaku;-)

Už som kedysi písala o tom, že nemám v láske ranných euforikov. Ľudí, ktorí vstanú z postele s úsmevom na tvári, do práce prídu ako naspídovaná veverička a hneď sa vás vzrušeným hláskom pýtajú ako sa máte a podobné frázy. Poskakujú okolo, kým zdvorilo neodpoviete s krivým, neúprimným úsmevom, lebo ste ešte neprekročili hranicu, kedy začínate súvisle komunikovať.

02 novembra 2010

S mágiou storočiami (2. časť)

Alchymisti a stredovek

Pokračovanie prvej časti.

Iný historik a autor populárno-vedeckej literatúry, pán Nigel Cawthorne, ma vo svojej knihe Bosorky a čarodejnice: dejiny prenasledovania, naučil, že na históriu sa nedá pozerať modernými očami, inak nikdy nič nepochopíme. Budeme len krútiť hlavou nad obmedzenosťou našich predkov.
No dobre, krútiť ňou budeme tak či tak, ale vžiť sa do odlišného myslenia ľudí je čiastočne možné a aj potrebné. Naši predkovia nevedeli obrovské množstvo vecí, ktoré dnes vieme my. A naši potomkovia toho budú vedieť ešte viac. Takisto je možné (a v niektorých ohľadoch viac než isté), že nám chýba kvantum schopností a vedomostí, ktoré naši predkovia mali. My sme na ne zabudli, pretože ich už nepotrebujeme alebo ich nemal kto preniesť na ďalšiu generáciu. A niektoré znova objavujeme ako Ameriku.