Google+ Riddick's Realm: Cena Fantázie 2011 - vyhlásenie víťazov

08 novembra 2011

Cena Fantázie 2011 - vyhlásenie víťazov


Čo budem vymýšľať dlhé úvody, slávnostné vyhlásenie Ceny Fantázie 2011 sa už tradične uskutočnilo na minulovíkendovej Bibliotéke. CeFa bola v poradí deviata, Bibliotéka devätnásta. Takže to vyzerá, že ak všetko dobre pôjde, mohli by na budúci rok obidve osláviť okrúhle jubileum. A ak sa Mayovia či ktorí Indiáni nemýlili, možno aj posledné.

Na "Biblu" sme dorazili ešte pred obedom, ale to nič neznamená, keď sa ledva stihnete obzrieť, zadrhnúť v nejakom Martinuse (minúť tam 62€ na objednávku), zarozprávať s nesmierne sympatickým Albertom Marenčinom a už klope na dvere pol druhá hodina, čas rezervovaný pre vyvrcholenie najvýznamnejšej súťaže každého správneho fandomistu ;-)

Jasné, že som na zahájenie meškala. Našťastie dvojhodinový program sľuboval správne relaxačné tempo. Trochu narušené tým, že sme sa spolu so sestričkou o štvrť na tri vyparili, aby sme odbehli k pódiu v hlavnej hale, kde mal krstiť svoj nový polit-triler Nepriateľ štátu Jozef Karika, ktorý vopred sľuboval prekvapivú šou. Dobehli sme akurát na čas, hudba dohrala a Jozef vytasil motorovú pílu! Nie celkom motorovú, to by asi polovica publika zutekala, ale elektrickú. Švác ho do zásuvky a s pomocou Ericha Boboša Procházku knihu rozpílili na dva kusy. Potom na ňu ešte vysypali pušný prach z nábojov a podpálili ju. Chúďa kniha, keby to bola tušila, asi by si vybrala iného autora ;-)
Ak chcete vidieť ako to celé prebiehalo, pozrite si reportáž so všetkým čo k tomu patrí od Jozefa osobne.

Zátišie s motorovou pílou ;-)
Foto Igor Lenorovič.

Svoje provokatívne tričko na tému ateizmu som nestihla predviesť pred kardinálom Korcom, ktorý mal nasledovať, lebo sme uháňali späť na CeFu. Medzitým nám unikol víťaz Ceny Intelu, až neskôr som teda zistila, že sa ním - ňou stala Zuzana Droppová, inak sestra dvojnásobnej víťazky Lucie Droppovej a ešte inak moja kamoška z facebooku a známa dídžejka KiRi Kamikaze ;-) Týmto ju dodatočne pozdravujem a gratulujem! (poviedku som ešte nečítala, zatiaľ som stihla zo zborníka preštudovať iba prológ, epilóg a tabuľku)Z celej autorskej diskusie mi najviac utkvelo v pamäti, že títo kreatívni ľudkovia nemajú problém napísať poviedku dva týždne pred uzávierkou súťaže, prípadne im to trvá asi tak štyri dni... a je to. Finále poviedkovej súťaže je na svete.
My ostatní, ktorí sme nedostali do vienka ich dary, len žasneme :-)
No a prípad sestier Droppových, kde blesk udrel dvakrát do jednej rodiny, už ani nekomentujem :-D


Potom sme si s kamarátkou Zuzkou odbehli kúpiť pitivo a na chvíľu poklábosiť pri cigaretke a keď sme sa vrátili, už zase bolo neskoro. Ale nie celkom. Vyhlasovanie Ceny Fantázie 2011 vrcholilo. Sestra ma privítala rýchlou informáciou - Vlachynský je tretí, Jedinák druhý, určite vyhrá Spáda, ktorému sme veľmi fandili, aj sme zaňho hlasovali...
Už sme skoro skackali od radosti, keď nám spadli sánky.
Víťazom sa stal Ivan Čipkár s poviedkou Mesto na konci času.
Prekvapenie! Takže som opäť musela skonštatovať, že môj favorit nevyhral. Sláva víťazom, česť porazeným! Veď už len dostať sa medzi 5 najlepších spomedzi 121 poviedok je obrovský úspech.
A Ivan Čipkár, drobné blonďavé chlápätko z Košíc, bol taký úprimne natešený, že sa nedalo inak, len sa tešiť s ním. Skvele vystihol situáciu, keď pri záverečnej pózovačke zdvihol ruku s trofejou vo víťaznom geste :-)

Minuloročný víťaz Tomáš Straňák odovzdáva trofej svojmu nasledovníkovi.
Foto Milan Aľakša.

Zľava Viktória Laurent-Škrabalová, Martin Vlachynský, Ivan Pullman, Ivan Čipkár, Michal Spáda.
Vpravo v pozadí Bystro z Brlohu a sponzor z Intelu.
Foto Luci Golianová.

Teraz už neviem, či sa Cena Bibliotéky vyhlasovala predtým alebo potom, ale prišla si ju vyzdvihnúť Viktória Laurent-Škrabalová až z Francúzska. Pamätám si, že už v jednom ročníku Ceny Fantázie zabodovala, len neviem v ktorom. Už vtedy ukázala, že dobre píše. Na jej poviedku Syndróm BEE sa rozhodne teším.

Viktória Laurent-Škrabalová prebrala Cenu Bibliotéky od manažéra veľtrhu Mareka Mesároša (vpravo).
Vľavo organizátor Ceny Fantázie Ivan Aľakša.
Foto Milan Aľakša.

Keď prečítam zo zborníka aj tie zvyšné poviedky, ktoré neboli vo finále, bude recenzia.

Kytičku cien zavŕšil ešte hororový Béla. Ten sa ušiel Ivanovi Kučerovi, známemu filmovému publicistovi a amatérskemu písačovi, za poviedku Prasa. Pani Andrea Harmanová z vydavateľstva Artis Omnis jej výber so smiechom zdôvodnila vraj takto: "Je to nechutné, plytké a krvavé - jasný víťaz!" :-) Gratulujem!
Úsmev mi stuhol na tvári len vo chvíli, keď som videla, že tento rok sa Béla zhmotnil v podobe bieleho dlhorukávového trička vo veľkosti pre slona... keď som si predstavila útleho Ivana Kučeru, ako sa v ňom topí, trochu ma to zamrzelo. Ale ešte stále si ho môže zavesiť ako trofej na stenu alebo ho nosiť ako pyžamo :-D

Porotca/moderátor Roman Bomboš a Andrea Harmanová z Artis Omnis s Bélom pre Ivana Kučeru.
Foto Ján Žižka.

Až na konci som v predných radoch uvidela sedieť pani Soňu Košičiarovú, minuloročnú finalistku, s ktorou sme si vtedy chvíľku príjemne pokecali. Samozrejme najsympatickejšie mi bolo, že číta môj blog ;-) Dúfam, že neprestala dodnes, tak ju tiež pekne pozdravujem!

Po uzavretí programu Ceny Fantázie nás ešte čakala prezentácia antológie Farby strachu, ktorej sa zúčastnilo aj niekoľko autorov, menovite Marek Vadas, Juraj Toman, Michal Spáda, Jozef Karika a Tomáš Straňák. Každý porozprával trochu o tej svojej poviedke, prípadne o vzťahu k fantastike a ďalších tvorivých plánoch. Škoda, že som si so sebou nepriniesla svoj výtlačok na podpísanie. Ale aj nový zborník Ceny Fantázie som zabudla poškvrniť autogramami, takže nič :-)

Rýchlu reportáž uzavriem konštatovaním, že program bol opäť bohatý, zaujímavý, profesionálne odmoderovaný aj vďaka ostrieľanému Romanovi Bombošovi (rozhlasák a zároveň porotca), atmosféra výborná a nechýbali ani vtipné momenty. Finále Ceny Fantázie na Bibliotéke stojí za navštívenie a ja už sa teším na ten budúci, desiaty ročník.

A na záver jedna milá fotečka, na ktorej som s mojou milovanou sestričkou Mili.
Urobil nám ju Janko Žižka.


Ďakujem autorom fotografií za ich poskytnutie.

Súvisiace:

17 komentárov:

 1. Anet, ty máš zase kratšie vlasy!! Ale veľmi pekná fotka :) Vyzerá to, že tento rok sa Odovzdávanie Cefy veľmi vydarilo, za čo som rada (aj keď som tam nebola). Veľmi príjemne ma prekvapilo, že Mischo skončil druhý, z toho sa veľmi teším - a nepríjemne prekvapilo, že Michal Spáda skončil piaty. Ale myslím, že to nič neuberá na kvalite danej poviedky a jej kráse.

  Víťaz ma prekvapil, ale, úprimne... zo všetkých poviedok mi pripadá tá jeho taká naj-mainstreamová, schopná zaujať široký okruh čitateľov, tak som si nakoniec povedala, prečo nie. Najdôležitejšie je, že súťaž takéhoto formátu je schopná na Slovensku existovať, pomáhať novým, neskúseným, alebo aj tým starším a skúsenejším, autorom k publicite a aj k tým skúsenostiam.

  Rešpekt si zaslúžia všetci piati. A dúfam, že sa ti bude Syndróm Bee páčiť, mňa osobne očaril :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je neuveriteľné !! Stále si predstavujem, ako mi Dr. Adeleke priniesol môjho manžela späť za 48 hodín. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom tohto e-mailu: aoba5019@gmail.com alebo Whatsapp +27740386124... Nikto ma nikdy nemohol presvedčiť, že existuje skutočné kúzlo, ktoré naozaj funguje. Moje meno je Anita Mur Adela Matúš z Nitry, Slovensko. Keď som sa spojil s doktorom Adelekeom kvôli láskavému kúzlu pre mňa a môjho manžela, aby sa vrátili spolu, ktorí povedali, že so mnou nemá nič spoločné, ale dnes som rád, žemúťť mááá late. pretože som teraz spokojný s manželom. Každému, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Dr. Adeleke tiež ponúknuť akékoľvek druhy pomoci, ako napríklad Zmierenie manželstva a vzťahov, Súdne prípady, Kúzla tehotenstva, Duchovná ochrana a ďalšie.

   Odstrániť
 2. ARC, hned ako prvu vec Ti chcem pochvalit uces, je suprovy a hned ako druhu vec, podakovat za mile slova o mne v tomto clanku. Snad sa Ti v zborniku Fantazia moja poviedka TELO zapaci a ak nezapaci, nevadi, napisem lepsiu. Skoda, ze som nemohla na Biblioteku prist, este stale Vam tichulinko zavidim a je mi smutno, ze som Vas ludkov nevidela. Vzacne su mi tieto chvile, kde mozem stretnut na jednej kope taku hromadu prenikavo inteligentnych, bystrych a dobrych ludi mojej krvnej skupiny. Keby si mala cestu do Ziliny, daj mi vediet, s radostou Ta opijem(((((:

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Milá Riddick, jasné, že čítam, a preto ma tento Tvoj vypustený balónik nezaskočí... :)
  Ďakujem za pozdrav, potešil! Na Cenu fantázie som sa vybrala aj s tým, že sa znovu stretneme, ale tentokrát to nevyšlo :(
  Možno nabudúce, v inej dimenzii... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Soňa?
  No veď ja som ťa videla, ale iba sedieť vpredu... ani som si nebola istá, či sa mám ohlasovať :-) Netrúfla som si. Zároveň som aj lietala kade-tade a potom ťa už nevidela.
  Musíš častejšie chodiť sem diskutovať, aby sme sa lepšie spoznali a nabudúce sa nehanbili votrieť ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Takže my sme obe také ostýchavé? Nabudúce to teda zmeníme...

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ja som ostýchavá. To len vo virtualite sa tvárim ako ťažký suterén ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Zaujímavá reportáž! Chcela som sa Riddick opýtať, či neplánuje s niektorými s finalistov urobiť aj nový rozhovor, veľmi sa mi páčil napríklad ten s Jožkom Karikom a ndávno som náhodou zistila, že Michal Jedinák je aj prekladateľ, Spáda zase som sa tu dočítala že robil aj nejaké zbierky, men by sa veľmi páčila aj moja favoritka Zuska Stožická, po minulom roku som si zohnala celú jej zbierku. A ospravedlňujem sa ak už s niekým s nich rozhovor bol, nemám ešte asi všetky načítané. :-) Alebo už dialógy skončili???

  OdpovedaťOdstrániť
 8. prišiel mi do mailu komentár bez podpisu, s dotazom na Dialógy o fantastike - ale tu ho nevidím (bol zmazaný? prečo? páčil sa mi :-)

  nie, Dialógy neskončili, ale je pravda, že som sa im už veľmi dlho nevenovala :-( príjemne ma prekvapuje, že je o ne stále záujem. asi by som si mala vstúpiť do svedomia... vždy z času na čas si na ne spomeniem a dostanem nápad, ale nepohnem sa ďalej... mrzí ma to a zatiaľ nebudem nič sľubovať, ale beriem ten zmiznutý komentár ako inšpiráciu a skúsim sa napraviť :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Za pokracovanie Dialogov o fantastike sa prihovaram aj ja.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Jasnacka, Anet!
  Niekoho odchyt, znasilni a prinut zodpovedat otazky...nech dialogy este trosku pokracuju :))

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Tričko mi prišlo minulý týždeň a môžem povedať, že zasa až také veľké nie je. Už som ho aj mal dva razy na sebe, aj keď počas zimy ho zrejme príliš nosiť nebudem. /ivan kučera/

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Marek - ty buď ticho, lebo si jedným z kandidátov! ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 13. (*)...tak to som radsej ticho.......... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Pre nás starších, čo sme čítavali Žarnaya, Feketeho a Hykischa sú také rozhovry veľmi zaujímavé. Aj na Vašej stránke zisťujem, že je u nás veľa zaujímavých autorov aj okrem Červenáka, len veľa z nich nevydáva samosattné knihy alebo sa o nich všeobecne nevie. Napríklad ani pána SLabeja vôbec zatiaľ nepoznám. Takže áno, aj každý týždeň by som taký rozhovor prijal. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 15. To je neuveriteľné !! Stále si predstavujem, ako mi Dr. Adeleke priniesol môjho manžela späť za 48 hodín. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom tohto e-mailu: aoba5019@gmail.com alebo Whatsapp +27740386124... Nikto ma nikdy nemohol presvedčiť, že existuje skutočné kúzlo, ktoré naozaj funguje. Moje meno je Anita Mur Adela Matúš z Nitry, Slovensko. Keď som sa spojil s doktorom Adelekeom kvôli láskavému kúzlu pre mňa a môjho manžela, aby sa vrátili spolu, ktorí povedali, že so mnou nemá nič spoločné, ale dnes som rád, žemúťť mááá late. pretože som teraz spokojný s manželom. Každému, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Dr. Adeleke tiež ponúknuť akékoľvek druhy pomoci, ako napríklad Zmierenie manželstva a vzťahov, Súdne prípady, Kúzla tehotenstva, Duchovná ochrana a ďalšie.

  OdpovedaťOdstrániť

Zanechajte komentár, ak sa vám ráči. Budem rada a takmer určite odpoviem. Ak ste slušní a zvládnete to, podpíšte sa svojim cteným menom či obľúbenou prezývkou ;-)

UPOZORNENIE! Blogger má niekedy s pridávaním komentárov problémy. Ak nepatríte medzi šťastlivcov, prispievajte anonymne a podpíšte sa. Tí, ktorí sa spoliehate na prihlásenie cez Google účet, si pre istotu každý komentár dočasne skopírujte (ako ja;-).