Google+ Riddick's Realm: My všichni krásou povinní

17 januára 2011

My všichni krásou povinníRecenzia číslo 2 pre Soutěž recenzentů na webzine FantasyPlanet.cz.

Keby ste ma na stránkach súťaže chceli nájsť, tu mám svoj profil aj so zoznamom recenzií. Linka vzniká skôr, než je hotová recenzia, takže je to niečo ako rezervácia. U mňa sú linky na existujúcu recenziu zatiaľ "za" prvými dvoma odspodu.
Hitman od Miroslava Žambocha bude nasledovať - zároveň to bude moja prvá literárna skúsenosť so svetom agenta Johna Francisa Kovářa - a hneď zo strany záporákov :-)
Tak mi naďalej držte palce, ďakujem.

Druhá súťažná recenzia sa ušla antiutopickej i trochu romantickej sci-fi, ktorá je pokračovaním prvej časti s názvom Oškliví. Patrí do žánru "young adult" fantastiky, ktorej sa momentálne vo svete veľmi darí. Americký autor Scott Westerfeld sa naozaj snaží a napísal k tejto sérii 4 knihy, sledujúce osudy mladistvých hrdinov žijúcich vo svete, kde je každý počnúc šestnástym rokom života preoperovaný na fyzicky dokonalú ľudskú bytosť. Má to iba jednu chybičku - s prichádzajúcou krásou odchádza rozum...

A teraz už tí sľúbení:

Pokračovanie románu Oškliví.

V dávnej minulosti bolo životné prostredie zdevastované, planéta preľudnená a krvácajúca v zbytočných vojnách. Potom došlo ku katastrofe, pri ktorej sa znehodnotili fosílne palivá a zahynulo množstvo ľudí. Spoločnosť sa musela globálne "reštartovať" a povedala si, že tentokrát to urobí lepšie.

Nové zriadenie založilo oveľa menšie mestá, kde sa žije ekologicky a svetu vládnu vyspelé technológie. V záujme eliminácie deštruktívnych sklonov sa ľudstvo rozhodlo zabezpečiť mier, spokojnosť i rovnosť šancí pre všetkých pomocou špeciálnej operácie, ktorú po dovŕšení 16 rokov podstúpi každý jedinec. Vďaka kompletnej rekonštrukcii tela získa fyzickú dokonalosť, vylepšené zmysly, reflexy, fantastické zdravie... no po duševnej stránke klesne na úroveň otupenej, ľahostajnej bytosti, žijúcej zo dňa na deň. Tajomstvo spočíva v cielenom poškodení mozgu.
Volajú sa Noví Krásni, a tento výraz vystihuje celý zmysel ich existencie. Kým sa neposunú na úroveň Stredných Krásnych, majú niekoľko rokov iba na to, aby si užívali. Hrali sa, bavili, opíjali, robili výtržnosti, získavali prvé skúsenosti s láskou. Ich vnímanie sveta sa obmedzuje na kategórie epesný alebo trápny, vrcholom snaženia je nabudenosť. Je to ako sa dívať na tisícdielny seriál o amerických pubertiakoch z elitného kampusu.

Do tejto kasty sa dostáva Tally Youngbloodová po tom, čo si v prvej časti série odbila rebéliu proti systému, chtiac-nechtiac zradila priateľov z odboja, a nakoniec ju zmes pocitu viny i túžby stať sa Krásnou doviedol k sebaobetovaniu. Nechala sa operovať, no zároveň jej čiastočne vymazali pamäť. Teraz má epesný život plný epesných kamarátov a naoko ju nič netrápi.
To by však Tally nesmela byť patologická potiažistka a hlavná hrdinka antiutopickej sci-fi pre mládež. Už mesiac po svojej zmene narazí na večierku na maskovaného Croya z Nového Kouře, čiže undergroundovej centrály - a spomienky na jej život pre operáciou sa pozvoľna vracajú. Dostane príležitosť vyliečiť sa z "krásneho myslenia" a možno aj zmeniť mnoho vecí, ale nebude to jednoduché.
Tally je však cieľavedomá osôbka a nenechá sa len tak zastrašiť. Veď má za sebou nejakú históriu a navyše je čerstvou členkou partie Krimov, ktorých poslaním je spôsobovať rozruch a vyhľadávať vzrušenie. Jej nový priateľ Zane je tiež poriadny huncút, a tak sa navzájom povzbudzujú v porušovaní pravidiel krásneho správania. Najprv len tak pre zábavu, no tú čoskoro vymenia za jasný cieľ...

Pokračovanie Tallyinho príbehu vo svete dokonalej krásy i dokonalej neslobody opäť prináša napätie a dobrodružstvo. Scott Westerfeld dokazuje, že je šikovný autor. Vie poskytnúť čitateľovi zážitok nielen z konzumovania svižne napísanej akcie, ale aj zo zamýšľania sa nad ideovým obsahom diela. Na základoch utópie postavil dystopiu v znamení dilemy. Pravdaže by si každý prial dosiahnuť ideál - byť perfektný po telesnej stránke, žiť vo svete bez konfliktov a zároveň naplno využívať vlastnú hlavu. Ale zákony novej spoločnosti hovoria, že v prirodzenom stave sa človek skôr či neskôr uchyľuje k násiliu. Bez operácie a zásahov do mozgu by teda civilizácia znova skončila tam, kde predtým - v totálnom chaose a skaze. Ide teda o väčšie dobro, pochopiteľne za istú cenu.
Autor však ťažké filozofické otázky nenastoľuje priamo, ponecháva na čitateľovi, kam až zájde vo svojich úvahách. Komu postačí dobrodružná línia, nemusí sa zaoberať pozadím. Naopak v náročnejšom čitateľovi môže vyvolať nespokojnosť zameranie na užší okruh postáv a jednu dejovú líniu, ktoré je pre žáner súčasnej mládežníckej fantastiky typické. Charakteristický pre série je aj otvorený koniec románu, ktorý nemôže chýbať. Westerfeld k nemu pridal zopár ďalších udičiek a odpoveď na otázku, čo sa z toho vyvinie, môže byť celkom zaujímavá. Najmä keď ide o autora, ktorý sa nebojí manipulovať s osudom svojich postáv takým spôsobom, že v zlomku sekundy zruší všetky ich plány a ukáže im ešte temnejšiu stranu reality, než bola tá predchádzajúca. Z viacerých dôvodov preto s chuťou odporučím Tally Youngbloodovú aj vekovej kategórii 20+.

Doslov o autorovi napovedá, že Scott Westerfeld patrí do tej skupiny spisovateľov, ktorí celé roky píšu poctivú science fiction, avšak bez prevratného úspechu či statusu celebrity. Sem-tam získajú uznanie v podobe kladnej recenzie v renomovanom periodiku, ale naďalej zotrvávajú v tieni velikánov. V roku 2004 sa Westerfeld rozhodol odkloniť od písania pre dospelých smerom k žánru "young adult", ktorý momentálne dominuje knižnému trhu s fantastikou. Karta sa obrátila a už prvá trilógia Midnighters žala nominácie aj získala austrálsku cenu za najlepšiu knihu pre mládež. Séria Uglies/Oškliví má štyri diely a zatiaľ je považovaná za to najlepšie z pera autora, ktorý preorientovaním zdá sa nabral nový dych. Určite o ňom budeme ešte počuť aj v našich končinách.

Ozaj, čomu by ste dali prednosť vy? Zbraniam hromadného ničenia a systematickej likvidácii životného prostredia... alebo mierumilovnej spoločnosti plnej vypatlaných manekýnov? :-)

Scott Westerfeld: Krásní (Triton, 2010)

UPDATE!!!
15. 3. 2011
Bodové hodnotenia na stránke Soutěže recenzentů meškali viac ako mesiac po deadlinoch pre recenzie, ale napokon sa pohli - a naskákali za päť kôl naraz :-) Mňa sa týkali dve z nich, Krásní a Hitman. Za obe som získala po 4 body a dokonca sa môžem pochváliť šiestym priebežným miestom :-) 
Ďalšie rôznorodé informácie o mojej účasti v súťaži nájdete roztrúsené po všetkých článkoch so súťažnými recenziami.

UPDATE: Prečítajte si aj záverečný článok Soutěž recenzentů 2010/2011 - rekapitulácia

Súvisiace:

2 komentáre:

 1. Kopírujem:

  Opäť pekne spracovaná recenzia – ako taká ochutnávka vín, iba kúsok odpiť, navnadiť, a potom kúpiť celú fľašu :)

  Super :)

  Mimochodom, ja mám pocit že v takej spoločnosti už žijeme - na jednej strane vojny a devastácia prostredia, na druhej armáda tupých manekýnov... :))))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To je neuveriteľné !! Stále si predstavujem, ako mi Dr. Adeleke priniesol môjho manžela späť za 48 hodín. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom tohto e-mailu: aoba5019@gmail.com alebo Whatsapp +27740386124... Nikto ma nikdy nemohol presvedčiť, že existuje skutočné kúzlo, ktoré naozaj funguje. Moje meno je Anita Mur Adela Matúš z Nitry, Slovensko. Keď som sa spojil s doktorom Adelekeom kvôli láskavému kúzlu pre mňa a môjho manžela, aby sa vrátili spolu, ktorí povedali, že so mnou nemá nič spoločné, ale dnes som rád, žemúťť mááá late. pretože som teraz spokojný s manželom. Každému, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Dr. Adeleke tiež ponúknuť akékoľvek druhy pomoci, ako napríklad Zmierenie manželstva a vzťahov, Súdne prípady, Kúzla tehotenstva, Duchovná ochrana a ďalšie.

  OdpovedaťOdstrániť

Zanechajte komentár, ak sa vám ráči. Budem rada a takmer určite odpoviem. Ak ste slušní a zvládnete to, podpíšte sa svojim cteným menom či obľúbenou prezývkou ;-)

UPOZORNENIE! Blogger má niekedy s pridávaním komentárov problémy. Ak nepatríte medzi šťastlivcov, prispievajte anonymne a podpíšte sa. Tí, ktorí sa spoliehate na prihlásenie cez Google účet, si pre istotu každý komentár dočasne skopírujte (ako ja;-).