Google+ Riddick's Realm: 2012

18 decembra 2012

Čarodějnice, hvězdlháři a zlatodějové

Ak vás zaujíma obdobie raného novoveku, témy ako hon na čarodejnice, alchýmia alebo astrológia, táto kniha sa osvedčí ako pútavý sprievodca slasťami a častejšie strasťami života v 15.-17. storočí v Strednej Európe.
Kombinovaním historických faktov širokého významu s osobnými príbehmi sa pokúša o ucelený obraz doby, kedy mysle ľudí ovládali predstavy o rohatých diabloch i zázračných elixíroch, ich telá patrili ich pánom a duše cirkvi.


11 decembra 2012

Michal Viewegh: Účastníci zájezdu

Na Viewegha nijako extra netrpím, ani na melodramatické rozbory spoločenských a ľudských úchyliek - tak mám z filmov a informačného šumu zafixovanú jeho tvorbu. Ale Účastníci zájezdu sa mi páčili ako film a ešte viac ako kniha.

28 novembra 2012

Juraj Červenák: Zlato Arkony


"Bohovia ma už dávno nikam neposielajú. Skôr ja ich. Hádaj kam."

Bola raz jedna Arkona, na ostrove Rujana, dakde v severovýchodnom cípe dnešného Nemecka. Arkone vládli žreci, ktorí skrze svätyňu nahonobili mnoho zlata a cenností. I zažiadalo sa vládcovi susedného hradiska Dolgoživovi ich imania, no keď sa veľkňaz Pravoslav nepoddal, vyvolal Dolgoživ čarami démonické vojsko. Bielovlasí aelfi s hadími očami však neboli stvorení poslúchať, navyše majú vlastného pána. Hromadenie ich moci ide ruka v ruke s pustošením krajiny a rozpínavosťou. Pravoslav vysiela signál doďaleka, aby povolal na pomoc čarodejníkov na obranu obliehanej Arkony.
Černokňažník Rogan počúvne volanie a prichádza do Štetína aj s verným vlčím pomocníkom Goryvladom.

20 novembra 2012

Upír z činžáku

Odkedy som sa zoznámila s Jakubom Vandrovcom, stal sa Andrzej Pilipiuk jedným z mojich obľúbených autorov humoristickej fantastiky, po ktorom rada siahnem, ak si chcem zlepšiť náladu alebo si odpočinúť pri zábavnom čítaní.

V rodnom Poľsku je to vraj známy grafoman, no jeho fanúšikovia to oceňujú. Zo série o Jakubovi Vandrovcovi som už prečítala 6 kníh, a pokiaľ bude Andrzej písať, neplánujem skončiť s čítaním. Vydavateľstvo Laser-books s jeho produkciou drží krok a najnovšieho českého prekladu sme sa dočkali tento rok na jeseň.

07 novembra 2012

Audiokniha o cintoríne


Knihu o cintoríne som čítala ešte kedysi dávno. Neviem ako dávno, ale dosť. Kúpila som si ju, lebo bola slávna a slovenská. Vtedy som si kupovala menej kníh ako teraz, takže som si mohla dovoliť spontánne podliehať módnym trendom. Kúpila som si napr. aj Silný pocit čistoty od Michala Hvoreckého, i keď nevravím, že to bol úplný omyl. A iné.


24 októbra 2012

Harry Harrison: Kladivo a kříž

Žil raz jeden mladík, koncom 9. storočia na severevýchode dnešnej Británie. Bol nenávideným nevlastným synom nemilosrdného otca a pomenovali ho ako psa.
Volal sa Shef a hrozilo mu otroctvo so železným obojkom na krku, namiesto toho sa na konci prvej knihy stal najznámejšou osobnosťou na západ od Britského mora.
No k prežitiu a úspechu ho viedla strastiplná, životu nebezpečná cesta...

16 októbra 2012

Finálové poviedky Ceny Fantázie 2012


Júj, už je to sedem rokov, čo sledujem Cenu Fantázie? Veru áno... rituál čítania a hodnotenia finálových poviedok praktikujem už od roku 2006. Rok 2012 je pre Cenu Fantázie navyše jubilejný, desiaty. Keby som vedela písať poviedky, už len preto sa doňho zapojím :-)


09 októbra 2012

Lenona Štiblaríková: Šťastlivec


Všetci máme predstavu, kto je šťastlivec. Je to ten prekliaty bastard, ktorému sa vždy darí na čo siahne a ešte aj veci, v ktorých má spočiatku zdanlivú smolu, nakoniec dobre vypália. Hovorí sa im ľudia narodení pod šťastnou hviezdou a ich hlavný problém je, že to nie sme my.

Presne taký je Maxim Markus Alexandri. Tesne predtým, ako sa má oženiť, ho unesú mimozemšťania. Na prvý pohľad smola, lebo tú scénu, keď sa prebudí napojený na sondy vo vani plnej slizu, by mu závidel aj agent Mulder. Lenže to je iba začiatok...


01 októbra 2012

Ako zvrhnúť vládu v banánovej republike



"Stálo to třicet milionů životů, aby byl Hitler zabit. Žoldnéř by to mohl udělat jednou kulkou, která by stála méně než šilink."



27 septembra 2012

Cena Karla Čapka 2012

mikropoviedky mojimi očami


Vo februári 2012 som opäť dostala e-mail s ponukou zapojiť sa do hodnotenia Ceny Karla Čapka a tentoraz som sa rozhodla a prihlásila.
22. 9. na festivale Parcon prebehlo vyhlasovanie víťazov a práca organizátorov i porotcov bola zavŕšená. V nasledujúcom článku sa pozriem na to, ako moje krátke poznámky k poviedkam - čiže môj vkus - korešpodnujú s konečným výsledkom.


25 septembra 2012

Moje prvé mémy - pocta Jánovi Žižkovi

V sobotu, 22. septembra 2012 bol všetkými milovaný conový fotograf Janko Žižka ocenený za "najvýraznejšiu aktivitu" ("posledného obdobia" v jeho prípade neplatí) cenou Ludvík, ktorú udeľuje Česko-slovenský Fandom.

K svojmu blahoželaniu si dovolím pripojiť osobný virtuálny darček, ktorým mu zložím poctu.

20 septembra 2012

Bonjour, madame Paris (časť druhá)

pokračovanie osobného cestopisu

Okrem cestovania, bývania a jedenia sme pochopiteľne chodili aj po pamiatkach. Môj drahý mi s nadšením sľuboval, ako mi ukáže všetko zaujímavé, čo on pred X rokmi pochodil na dvojmesačnom pobyte. Akurát si neuvedomil, že my na to máme cakumprásk len asi 5 dní. Moje chromé nohy zaťažené nadváhou rázne protestovali, ale keďže nevedia samé rozprávať, večné pindanie vychádzajúce z úst sa stretávalo len s podráždenými reakciami, že permanentne frflem. Každý večer sa robili bombastické plány na niekoľkokilometrové púte mestom a mne sa vopred ježili vlasy. Ale nakoniec som to prežila (o vlások), i keď sme nestihli neviemkoľko záhrad a povestné Versailles. No čo, aspoň máme motiváciu sa vrátiť ;-)

18 septembra 2012

Bonjour, madame Paris (časť prvá)

po vážnom úvode to bude zásadne už len nevážne

Zo známej piesne Petra Muka ju poznáme ako mademoiselle; takto ju asi vidia tí, ktorí ju chcú vnímať cez prizmu Pigalle a Moulin Rouge ako ľahkovážnu slečnu voľných mravov. Mne sa predstavila ako madam. Zrelá, rozvážna, obťažkaná históriou i miliónmi obyvateľov a návštevníkov, na ktorých zhliada s blahosklonnou toleranciou a niekedy vševedúcou krutosťou prísnej, skúsenej matky.


10 septembra 2012

Kirsten J. Bishopová: Vryté město


Keď si prečítate výbornú knihu, zatieni na chvíľu tie ostatné, vyvolá pocit úžasu a vymaže spomienky na nedávne knižné sklamania. Je to proste skvelý pocit.


22 augusta 2012

Lesk a bieda slovenského prekladu


alebo Keď knihu prekladá mušľa


V slovenských prekladoch kníh ma už postretlo všeličo, ale pred rokom som dúfala, že nič horšie ako Milovala som manipulátora už neuvidím. Omyl...


20 augusta 2012

12 augusta 2012

China Miéville: Kraken


Keby ste nejakú významnú udalosť vypálili z histórie, tak, že v novej prítomnosti by sa nikdy nestala, znamenalo by to reštart ľudstva od daného bodu. Nikto by si nepamätal, že sa to stalo, takže by sa to nikdy nestalo...


31 júla 2012

Stieg Larsson a jeho dievča, ktoré mu dobylo svet

(Milénium / Millennium 2 a 3)

Keď som dočítala prvú časť aktuálne najznámejšej krimi trilógie od mŕtveho Švéda, všetci skúsenejší ma upozorňovali - druhá a tretia časť budú úplne iné!
Asi ma to malo varovať, aby som nemala prehnané očakávania a neprepadla panike, keď pokračovanie príbehu nebude klonom prvotiny.


25 júla 2012

Ľubomíra Romanová: Vlasy dupkom


Túto knihu asi nebudete mať chuť čítať pri dobrej nálade a určite si ju neberte na dovolenku. Je plná smutných príbehov o smutných veciach, s trochou smiechu cez slzy na správnych miestach. Ale asi polovica z nich skončí dobre a ak v sebe nájdete silu, oplatí sa ich prečítať všetky.


19 júla 2012

Ťažký údel Edwarda Cullena

komiksový strip

Veru, už sú to dva roky, čo som mala podobnú inšpiráciu. Naposledy ma kopla múza pri veselom spracovaní filmových hitov, tak som k nim pridala chýbajúci Titanic. Odvtedy ani ťuk, okrem bubliniek pre PFku. Ale tento týždeň som mala šťastie.

12 júla 2012

Nekonečný príbeh múdreho muža


Druhú časť Mena vetra s názvom Strach múdreho muža od Patricka Rothfussa som dostala ako reading copy, čiže pracovný recenzný výtlačok ešte pred vydaním samotnej knihy.


02 júla 2012

Dušan D. Fabian: Odbila 13. hodina

Dušan D. Fabian si už zaslúžil plnohodnotnú zbierku poviedok. Jeho meno by žiadnemu slovenskému fanúšikovi fantastiky nemalo byť neznáme.
Vydal tri knihy, na Slovensku aj v Česku, napísal slušnú kôpku poviedok, z toho štyri mu vyniesli ocenenia a v roku 2006 ho Eurocon poctil Encouragement Award pre nádejných autorov.
Miluje rockovú a metalovú hudbu, ktorej sa kedysi venoval aktívne a stále o nej rád píše. V jeho tvorbe hrajú prím hororové a okultné motívy. Zaujímavosťou je, že vyštudoval za veterinára, čo je jedno z najsympatickejších povolaní, aké poznám.

28 júna 2012

Stieg Larsson: Muži, kteří nenávidí ženy (Milénium 1)


Minimálne dvakrát som v predchádzajúcich recenziách krimi románov spomínala, že sa určite pustím aj do preslávenej trilógie Milénium (či Millennium) od Stiega Larssona, len musí dozrieť čas.
Nedávno dozrel. A stálo to za to :-)


25 júna 2012

Terry Pratchett: Průvodce po Zeměploše



Síce som o Terrym Pratchettovi na tomto blogu ešte nenapísala článok, ale hádam ste si nemysleli, že je to preto, že ho nepoznám či nemám rada, však? Ťažko povedať, čo by bolo horšie. Prvé by znamenalo len kolosálnu hanbu, druhé riziko verejného lynčovania SFaF komunitou ;-)

18 júna 2012

Mike Dawson: Freddie a já

Poznáte Queen?
To je ale blbá otázka, však.
Mám však hmlisté podozrenie, že v generácii dnešných násťročných by sme našli vysoké percento tých, ktorí by sa pri podobnej otázke zatvárili pohŕdavo a mysleli si, že sa pýtame na anglickú kráľovnú Alžbetu (druhú, keby niečo). Pohŕdavo, lebo je im smiešne nielen čokoľvek podobne trápne ako bielovlasá babička s korunkou na hlave, ale aj ľubovoľná hudba existujúca pred narodením Lady Gaga. A predsa o Queen možno čosi zachytili, ak čítali o pôvode jej umeleckého mena...


07 júna 2012

Christopher Moore: THE GRIFF


Každý skalný čitateľ môjho blogu, ktorý sem chodí dlhšie ako rok, si určite všimol moju vášeň pre amerického spisovateľa menom Christopher Moore. Bol mojím objavom roku 2009 a odvtedy sa k nemu pravidelne vraciam.


04 júna 2012

Veci čo ma serú

Na internete existuje dvojica Čechov s dobrými prezývkami, ktorí vedú blog 1000 věcí, co mě serou. Keď som naň natrafila prvýkrát, povedala som si: škoda nápadu, s ktorým ma zase niekto predbehol. Ale partnerská dvojica blogerov ho aspoň poctivo plní a číta ich viac fanúšikov, než ja budem kedy mať.

Očividne nie som jediná (to som si však nikdy nemyslela), čo si dlhodobo pestuje schopnosť farbisto odrbať detaily všedného života. Niekedy je to viac zábava, než skutočné nadávanie, ale poznáte to - sú veci, ktoré keď vás notoricky otravujú ako drzá mucha, tak vás časom začnú naozaj dráždiť.


31 mája 2012

Ako vydavateľ svojho čitateľa do hája poslal

Prednedávnom som dostala zaujímavú (a trochu rozhorčenú) správu od kamarátky. Týkala sa jej manžela a jeho osobnej skúsenosti s nemenovaným českým vydavateľom.
Nemenovaným, lebo po mnohých úvahách som sa rozhodla, že vo zverejnenej verzii sa vyhnem všetkým konkrétnym odkazom na zúčastnené osoby. Bude to tak lepšie.
Od "žalujúcej" strany som síce dostala povolenie, ale predsa len je to trochu citlivá otázka - neviem, ako by sa k tomu postavila strana "žalovaná". Hoci by za každých okolností mala počítať s tým, že obchodná konverzácia so zákazníkom môže byť kedykoľvek zverejnená... pokiaľ prebehne v negatívnom tóne, tým skôr.

21 mája 2012

Nacizmus a vojna - 4. časť, Dozvuky druhej svetovej vojny


spracované podľa knihy Richarda Bessela


V troch kapitolách sme si prešli udalosťami asi dvadsiatich rokov od začiatkov nacizmu v Nemecku až po skončenie 2. svetovej vojny. Zostáva nám už len stručne sa pozrieť na to, čo nasledovalo tesne po nej.


23 apríla 2012

Taký (ne)obyčajný cestopis

Craig Nelson: Pojďme se ztratit

Rančeři v USA si v poslední době pořizují guard llamas - hlídací lamy, protože tahle zvířata jsou tak strašně zvědavá, že když stojí u stáda ovcí a někde se objeví kojot, okamžitě tam běží, aby prověřila, co se děje. Když takový potenciální predátor zahlédne, jak se přímo k němu řítí stopadesátikilová lama, raději se vždycky stáhne zpět odkud přišel.
(s. 72, kap. Jižní Amerika)

12 apríla 2012

Pojednanie o čiernej smrti, 2/2


založené na knihe nemeckého historika Klausa Bergdolta Černá smrt v Evropě

V prvej časti faktograficko-emotívnej rozpravy o stredovekom more som sa venovala chorobe ako takej i životu stredovekej spoločnosti s ňou. Teraz si posvietim na sekundárne dôsledky morovej epidémie. Konkrétne flagelantov a Židov.


10 apríla 2012

Pojednanie o čiernej smrti, 1/2


založené na knihe nemeckého historika Klausa Bergdolta Černá smrt v Evropě

14. storočie bolo pre Európu zvlášť tragické. Kým v jeho prvej polovici sužovali kontinent prírodné katastrofy, neúrody a následné hladomory, v roku 1347 prišiel z Východu ešte oveľa hrôzostrašnejší hosť. Akoby do pozdne stredovekej Európy vkročila Smrť osobne.
Kade prešla, tam po jej nabrúsenom inštrumente zostávali mŕtvoly ľudí i zvierat sťa pokosené steblá trávy. Postupovala strašidelnou rýchlosťou a nerobila rozdiely. Deti, starci, bohatí i žobráci... Pre všetkých mala katastrofa biblických rozmerov jedno meno: MOR.

28 marca 2012

Flipback - Schindlerova archa


Flipbacky dorazili ako novinka na knižný trh niekedy v roku 2011, a takmer všetkých knihomoľov okamžite vzrušili (mňa teda určite:-).
Nespôsobili zatiaľ taký veľký rozruch ako elektronické knihy ani nerozdelili fanúšikov na dva tábory, pretože na rozdiel od e-bookov zachovávajú tradičný materiál knihy - papier.
Výnimočné sú malým formátom doslova do vrecka aj otočením smeru čítania o 90 stupňov.


26 marca 2012

Juraj Červenák: Brána Irkally



"Ak skapem kdesi za tureckými humnami, navyše preto, aby som zachránil život mohamedánovi, k pekelnej bráne sa dostavím s hlasným rehotom. Satan tú iróniu isto ocení."

15 marca 2012

Jeff VanderMeer: Veniss Underground


Tento román mladého amerického spisovateľa patrí k smerom new weird a urban fantasy, už niekoľko rokov veľmi úspešným subžánrom sci-fi a fantasy, a podobne ako diela Chinu Miévilla, Iana R. MacLeoda a ďalších používa mesto nielen na vytvorenie atmosféry, ale aj ako dôležitú súčasť deja.

Veniss Underground je temnou mestskou fantasy a nesie aj znaky biopunku.


12 marca 2012

Auschwitz-Birkenau vo fotografiách


Uplynul rok odvtedy, čo sme prvýkrát navštívili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau, pre Slovákov lepšie známy ako Osvienčim. Vtedy som o ňom napísala článok, v ktorom som sa okrem zhrnutia faktov svojským spôsobom pokúsila vyrovnať s dojmami.
Vo februári 2012 sme tam šli znova, tentoraz aj s mojou sestrou a jej priateľom. Napriek zlému počasiu sme toho videli a pochodili oveľa viac. O druhej návšteve nechám za seba rozprávať fotografie...

05 marca 2012

Jo Nesbø: Spasiteľ


"Taký bol teda jeho plán," povedala potichu. "Čo mu nevyšlo?"
"To, čo nikdy nevyjde," odvetil Harry. "Počasie."

01 marca 2012

Harry Harrison


Nedávno som sa pustila do "vikingskej trilógie" Harryho Harrisona s názvom Kladivo a kříž a opäť som si pripomenula, aký je to dobrý spisovateľ. No zároveň ho považujem za (nezaslúžene) nenápadnú stálicu sci-fi literatúry.

27 februára 2012

20 februára 2012

Tvrdá väzba či len obálka?


Toto je materiál s rozsiahlou fotografickou dokumentáciou o šokujúcom objave, ktorý sa mi podaril pri sťahovaní kníh.


16 februára 2012

Richard Gordon: Kapitánův stůl


"Teď vás opravdu musím požádat, abyste mě nechal pokračovat na můstek. Musím vydat rozkazy. Mimo jiné i ty, které se budou týkat vaší kajuty a vašich vajec."


14 februára 2012

Život mu pije krv


Dnešní upíri sú takí otravne "moderní", vylepšení v porovnaní so starým modelom, aby sa lepšie prispôsobili požiadavkam doby. Niektorí majú vystreľovacie žihadlá, ďalším pomáha pri prekonaní svetloplachosti cesnakové sérum a iní majú pri pobyte na slnku starosti iba s tým, aby sa nezačali trblietať ako reklama na Swarovského a nepritiahli tak priveľa adolescentnej konkurencie pre svoju vyvolenú adeptku na medzidruhový sobáš.

Zdá sa, že staromódni upíri podľa vzoru grófa Draculu tak trochu vyšli z módy. Aj so svojím cicaním krvi, spáleninami od slnka a úzkostlivým udržiavaním svojho tajomstva pred smrteľníkmi. Ak aj prežili všetky vlny romantizácie či aktualizácie žánru, môžu to mať po viacerých stránkach zložité, najmä tí mladí...

09 februára 2012

Deti vesmírnej noci, zbierka sci-fi poviedok


Literárne zbierky zostavujú za nás iní a málokedy sa čitateľovi páčia všetky poviedky, alebo všetky rovnako. Deti vesmírnej noci je antológia americkej sci-fi, vydaná ešte v roku 1989. Vybrané texty sú často aj oveľa staršieho dáta, čo u tých dobrých vzbudzuje uznanie (a tým zlým to nepomôže).
Požičala som si ju z knižnice a sú v nej zastúpené slávne mená ako Frederick Pohl, Isaac Asimov, Robert Silverberg, Ursula Le Guinová či Philip K. Dick.
Rozhodla som sa recenziu poňať trochu netradične, popustiť uzdu emóciám a zamerať sa len na najlepšie a najhoršie poviedky. Pozor, niekedy to môže znamenať, že prezradím aj pointu.


07 februára 2012

Penelopa nie je hlúpa


Kdesi som čítala, že Penelopiáda vznikla ako súčasť väčšieho projektu, keď sa svetoví spisovatelia rozhodli prispieť svojimi interpretáciami starovekých mýtov. (viď Canongate Myth Series)
Dávnejšie som si z tejto série prečítala úvodné Dejiny mýtov. Svetoznáma spisovateľka Margaret Atwoodová sa do výzvy zapojila tiež.